KIRMIZI İKSİR: Şimdi Nar Zamanı!!!

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” bilmecesiyle hafızalara kazınan nar; çok zengin bir antioksidan kaynağı olmakla birlikte faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir.

            Nar, sağlık açısından faydalı olan bir meyve olmasından dolayı bol bol tüketilmesi gereken bir meyvedir. Çünkü insan sağlığına olan faydalarını saymakla bitirmek mümkün değildir. Adeta bir “ilaç”, hatta “antibiyotik” olan nar, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalıklardan korumaktadır.

            İçermiş olduğu C vitamini, potasyum, demir, ve antioksidanlar (polyphenol, anthocyanin ve tannin) ile kolesterol ve kan şekerini de dengeleyen nar, kalp sağlığını koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini engellemektedir. 

Kırmızı iksirin sağlığımız üzerine etkileri…

            Kırmızı renk içeriğinin anlamı, çok yüksek oranda antioksidan madde içermesi anlamına gelmektedir. Bu antioksidan içeriği,  yeşil çay ve kırmızı şarapdan bile daha kuvvetli olduğu ifade edilmektedir.

            Özellikle, nar suyunun damar sertliği (ateroskleroz) riskini azaltıcı etkisinde en önemli faktörün LDL’nin (kötü huylu kolesterolün) oksitlenerek daha zararlı şekli VLDL’ye dönüşmesini engellemesi ile ilişkili olabileceği düşünülüyor. Yapılan bir çalışmada nar suyunun bir yıl süre ile kullanılmasıyla LDL (kötü huylu kolesterol) ve HDL’nin (iyi huylu kolesterol) oksidasyonun belirgin bir şekilde azaltılabildiği, 3 yıl kullanılması ile ise kanda aterosklerotik (damar sertliği) lezyon gelişimi riskinin önemli ölçüde azaltılabildiği ortaya konulmuştur.

Diyabet’e (şeker hastaları) Olumlu Etkisi…

            Meyve sularının içermiş olduğu “fruktoz – meyve şekeri” nedeniyle diyabetik hastaların kan şekerini artırıcı etkisi bulunmaktadır. Yalnız yapılan çalışmalarda belirli miktarlarda içilen nar suyunun diyabetik hastaların kan şekerlerinde herhangi bir risk oluşturmadığı ve damar sertliği riskinin de azaltılmasında önemli katkısı bulunduğu belirtilmiştir.

Kanser Hastalığı Üzerinde Yapılan Çalışmalar…

            Kanser üzerine etkili olabileceği yönünde düşülen narın esas olarak çekirdek kısmıdır. Narın çekirdeği “konjuge linolenik asit” bakımından zengindir; fareler üzerine yapılan çalışmada kolon kanseri, göğüs kanseri, prostat kanseri modelleri üzerinde de belirgin etkisi tespit edilmiştir. Yapılan diğer bir çalışmada deney farelerinin içme suyuna nar suyu karıştırmışlar ve kanserin ilerleme hızının nar suyu miktarı arttıkça yavaşladığını tespit etmişlerdir. Bu miktar ise insanların bir günde içebileceği nar suyuna eşdeğer olduğunu da belirtilmiştir. Bu nedenle bundan sonraki deneylerde nar suyunun kanserli insanlar üzerindeki etkisini araştıracaklardır.

            Narın kanser üzerindeki etkisi üzerinde yapılan çalışmalar henüz klinik aşamaya gelmemiş, deney hayvanları veya yapay ortam (in vitro) çalışmalarına dayanıyor. Nar suyunun kanser üzerinde etkisi yine taşıdığı antioksidan etkili polifenolik bileşiklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gribal Enfeksiyonlar Üzerindeki Etkisi…

            Gribal enfeksiyonlar, virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Her derde deva olan nar, içerdiği antioksidanlar sayesinde gribe neden olan virüsleri zararsız hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlara karşı da koruyucu etkisi kanıtlanmıştır. Antioksidan etkisi yeşil çay, portakal gibi besinlerden üç kat daha fazladır.

            Gripten korunmak için tablet şeklinde vitamin almak yerine nar yiyerek daha fazla antioksidan madde ve C vitamini sağlamış oluruz.  

Narın Bilinen Diğer Bilinen Faydaları…

 • Kolesterol ve kan şekerini dengeleyici özelliği, narın yararları arasındadır.
 • Yüksek tansiyonu artıran “angiotensin converting” enzimini düşürücü etkisi tespit edilmiştir.
 • Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Kanın antioksidan kapasitesini çoğaltır. Oksitlenmeyi önleyici maddeler olan antioksidanlar bakımından nar suyu, yeşil çaya göre çok daha zengindir.
 • Nar suyunun erkeklerde sperm kalitesi ve canlılığını artırıcı etki gösterebileceği de belirtiliyor.
 • Narın dişlerde plak oluşumuna neden olan bakteriler üzerinde etkisi insanlar üzerinde denenmiş ve bakteriler üzerinde ağız gargaraları kadar etkili olduğu görülmüştür.
 • Nar suyu böbrek ve karaciğer hastalıklarına karşı çok faydalıdır.
 • Cildi sıkılaştırır, tazeler, yaşlanmayı geciktirir yani anti – aging görevi üstlenmektedir.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Menopoz döneminde çok faydalıdır. Bitkisel östrojen içerdiği için bu özelliği ile menopozda görülen sıkıntıların azalmasına yardımcı olur.
 • Doğum kontrol haplarının yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Diyareyi (ishal) keser.
 • Zihinsel sağlığımızı korur, rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Nar suyu içildikten 48 saat sonra bile vücutta olumlu etkileri devam etmektedir. Yalnız unutulmamalıdır ki 1 su bardağı nar yaklaşık olarak 3 küçük boy nara yani 3 porsiyon meyveye eşdeğerdir bu da 180 kaloridir. Bu nedenle bir ara öğün sırasında 1 porsiyon meyve hakkımızı  1 küçük boy nar tüketirsek hem posasından da yararlanmış oluruz hem de daha düşük kalori almış oluruz.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hafta sonu dileklerimle…

Dyt. Tünay Tuğcan

Facebook
Twitter
LinkedIn