Kasımda Aşk Değil, Diyet Başkadır!!!

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Evet aslında kasım ayında aşk değil, diyet başkadır. Kasım ayı form tutmanın en ideal zamanıdır… Yeni yıla hedeflediğin kilo ile girmek için; öncelikle bir plan yap; kendine bir hedef belirle, diyetisyenine güven, mutlaka beslenme programının saatlerine uyarak hedeflemiş olduğun kiloya ulaşmak için adım adım ilerle… Her işte olduğu gibi düzenli ve istikrarlı olmak motivasyonunu ne olursa olsun yüksek tutmak ve inanmak diyet programlarının yıldızlı maddeleridir.

            Mevsimsel değişimlerle beraber Kasım ayında dikkat etmemiz gereken 2 konu var:

  1. Âşıklar; malum, “Kasım’da aşk başka”.
  2. Kaşıklar; kaşığımıza ne aldığımız, yani nasıl beslendiğimiz mevsim geçişlerinde sağlığımızı ve ideal kilomuzu koruyabilmemiz açısından bizim için çok daha başka…

            Kasım form tutmanın en ideal zamanıdır, peki sen bu konuda ne yapıyorsun? İşte sana kasım ayında yapılacak olan diyetin ve yeni bir yıla daha  fit girebilmek için sağlıklı öneriler;

GÜNE EN DOYURUCU KAHVALTIYLA BAŞLA…

            Sabah işe erken gitmek için erken uyanıp kahvaltıyı yapmak aklımıza gelmeden işe geç kalmamak için günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlarız, ya da sabah geç uyanıp işe yetişebilmek için kahvaltıyı atlarız, sabah iştahımız düşük olur yine atlarız, diğer öğünlerde biraz daha kalorili besinler tüketmek isteriz, maalesef kahvaltıyı yine ve yine atlarız… Böylelikle geçiştirilen, unutulan bir ana öğünü olarak kahvaltı gün içinde kaybolup gider. Oysa sabah uyandığımızda kan şekerimiz düşük olduğu için güne kahvaltı yaparak ancak kan şekerimizi kontrol altına alıp, diğer öğünlerde daha kontrollü besinler tüketebiliriz. Ayrıca sabah kahvaltı yapmadan güne başladığımızda metabolizmada yavaşlamalar da yaşanmaktadır. Bu nedenle kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kesinlikle atlanmamalıdır!

ÇALIŞTIĞIN ORTAMDA DİYETİNE UYGUN OLMAYAN BİR MÖNÜ MÜ VAR! EVDEN PRATİK BİR MENÜ HAZIRLAYABİLİRSİN… 

            Genelde şirketlerde, iş yerlerinde ve okullarda tabldot mönü çıkar. Bu mönüler aylık hazırlanır ve yarın ne yiyeceğin aslında bugünden bellidir. Bu durumda, günün menüsünü bir önceki günden inceleyip beslenme programına uygun olup olmadığını belirleyebilirsin. Menünün uygun olmadığını düşünüyorsan (bu konuda diyetisyeninden aldığın önerileri unutmadan) o günler evden getirdiğin tam tahıllı ekmekten hazırladığın sandviç ile birlikte, yanında 1 kutu light ayran içebilir ya da 1 küçük kutu light yoğurt yiyebilirsin. Ya da 1 küçük boy light ton balığı ile birlikte bol yeşillikli bir salatayla birlikte 1-2 ince dilim tam tahıllı ekmekle doyurucu ve dengeli bir menü ile güne devam edebilirsin.

SÜPER BEYAZLAR; SÜT, YOĞURT, AYRAN!!!

            İşte sağlıklı 3 beyaz besinler; süt, yoğurt ve ayran… Kalsiyumun en zengin kaynakları olan süt, yoğurt, ayran kilo yönetimine yardımcı olan sihirli besinlerdendir. Günlük en az 2-3 porsiyon yağsız süt ve süt ürünü iştahını kontrol ederek incelmene yardım ederken bir yandan da daha güçlü kas ve kemiklere sahip olmanı sağlar. Yılbaşına kadar fazla kilolarından kurtulmak ve incecik bir bele sahip olmak istiyorsan sen de bu sağlıklı üçlüye diyetinde yer verebilirsin…

SONBAHAR AYINDA KÖK SEBZELERİ İLE BİRLİKTE BESLENMENDE FARKLILIK YARAT!!!

            Bu sonbahar kök sebzeler ile mutfakta ve metabolizmanı hızlandır! Havuç, turp, kereviz, sarımsak, soğan, patates, yer alması, pancar, şalgam,…Kök sebzeler doğru pişirme teknikleriyle hazırlandığında diyetinin ve sofralarının yıldızı olacak. Fırınlama tekniği kök sebzelere daha gevrek bir kıvam vermek ve lezzetini arttırmak için ideal. Bu sebzelere haşlama yöntemi yerine buharda pişirme yöntemi de uygulayabilirsin. Kök sebzeleri haşlarsanız içine çok fazla su çeker ve besin öğelerini kaybeder bunun yerine buharda pişirmeyi tercih et daha fazla vitamin ve antioksidan al!

KASIM AYI DEMEK TAZE C VİTAMİNİ DEMEKTİR…

            Son yayınlanan çalışmalara göre; günlük önerilen 75 mg C vitamini hastalıkları önlemek için yeterli olsa da; günlük 200 mg C vitamini almak kalp hastalıkları, felç ve kanserle savaşmaya da yardımcı olabiliyor. C vitamini suda eriyen bir vitamin ve vücudumuzda toksik etki yaratmayan fazlası idrarla atılan bir vitamindir. Bu nedenle günde 200 mg C vitamini almanın hiçbir sakıncası yoktur. Bir günde 1 orta boy kivi (100 g) ve 1 çorba kasesi kadar (250 gram) brokoli tüketerek bu rakama rahatlıkla ulaşabilirsin.

ONSUZ BİR HAYAT DÜŞÜNÜLEMEZ: SU…

            Su bizim için hayati önem taşıyan, vücudun dengesiyle birlikte kilo kontrolü sağlamada da yardımcı olan bir içecektir. Sağlıklı beslenme programında asla eksik olmaması gereken suyu, bazı bireylerin zoraki olarak günde yalnızca 1-2 bardak içtiği de oluyor. Size net bir şekilde “günde 2 – 2.5 litre su için” gibi bir öneride bulunmayacağım; ancak yeterli miktarda su içip içmediğinizi anlamak için idrarınızı tahlil edin. Yeterince su içtiğinizde, idrarınız açık renkte olur. Eğer idrarınız koyu bir renkteyse, vücudunuz daha fazla su içmeniz için size sinyal veriyor demektir.  Hatta hemen şimdi okumaya birkaç dakika ara verip bir bardak su içmeye ne dersiniz?

EN SAĞLIKLISINDAN KENDİNİ ŞIMART

            Ruhunu doyuran besinleri keşfet. Belki de çoktan keşfettin ve ofisindeki ilk çekmeceye koydun; ama oraya uzanmamak içinde elinden geleni yapıyorsun. Çoğumuzun ilk çekmece tercihi olan çikolata değil midir? Çikolata ile bu kadar fırtınalı bir ilişki yaşamana gerek yok! Günün belirli saatini ona ayırman, ilişkini daha düzeyli kılabilir. Lütfen çikolata tercihini bitter çikolata olarak 2-3 günde 1 kez bir ara öğününü ve saatini 17.00’den sonraya bırakmadan, miktarı konusunda 20 gramı (1-2 diş) aşmadan yanında 1/2 su bardağı light süt ile birlikte tercih edersen iştahını da kontrol altına alabilirsin. Tabi ki çekmecende iştahını daha sağlıklı besinlerle kontrol altına alabilirsin. Örneğin; kuru meyveler, badem/ceviz veya fındık, tam tahıllı biskuviler ile birlikte sağlıklı alternatiflerle ara öğününü yapabilirsin.

ASLA DÜŞÜK KALORİLİ DİYETLER UYGULAMA!

            Düşük kalorili diyetler ile sağlığını kaybeder, iştah reseptörlerinde artışa neden olur, kalıcı kilo kaybını başaramaz ve metabolizmanı yavaşlatıp, yaşlandırırsın. Aslında çevrenden bu uyarıları sıklıkla duyarsın; ancak hızla zayıflamanın verdiği haz yüzünden dikkate almadan yine de sağlığını bozan bu sağlıksız düşük kalorili diyetleri uygulayıp hayatına devam edersin. İlerde sağlık problemleriyle karşılaşmamak ve düşük kalorili diyetler ile birlikte verilen hızlı kiloları ileriki aylarda hızla geri almamak için, lütfen zayıflama diyetlerini bir diyetisyen kontrolünde yapın ve lütfen temelinde her besin grubundan uygun miktarlarla ve porsiyon ölçülerini ayarlayıp beslenmenize yön veriniz…

SON OLARAK SONBAHAR MEVSİMİNİN EN FİT 15 BESİNLERİ;

1. Elma

2. Armut

3. Mürdüm eriği

4. Mandalina

5. Nar

6. Greyfurt

7. Domates

8. Patlıcan

9. Kırmızı kapya biber

10. Pırasa

11. Havuç

12. Kabak

13. Ispanak

14. Lahana

15. Karnabahar

Dyt. Tünay TUĞCAN

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Facebook
Twitter
LinkedIn