SINAV HAFTASINDA BAŞARILI OLMANIN YOLU SAĞLIKLI BESLENMEDEN GEÇER

Picture of Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Sınav döneminde yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulanırsa, hem stres sonucu gelişebilecek olan herhangi bir sağlık problemlerinden korunmak hem de doğru besin seçimi ile başarıyı artırmak mümkün olabilmektedir.

            Sınav döneminde, stres ile gelişen yeme davranış bozukluğu beraberinde kilo kayıpları veya aşırı kilo alma, mide bulantısı, kabızlık, baş dönmeleri gibi birçok sağlık problemine sebep olabilmektedir. Hayatta iyi bir yerde olabilmek için maalesef yoğun bir tempoyla hep bir yarış halinde olmak zorundayız. Karşımıza çıkan zihin yada güç gerektiren her tür sınav için sağlıklı bir beden ve beyine sahip olmak ortak gereksinimizi oluşturmaktadır. Başarının sırrı ise sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmektir. 

Sınav Döneminde Başarıyı Artırmak İçin Ne Yapmalıyız?

            Güne kahvaltısız başlamayın. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki  özellikle sınav sabahı iyi bir kahvaltı ile güne  başlayan öğrenciler, yeterli ve dengeli bir öğün tüketirlerse  gerekli besin öğeleri ve enerji aldıkları için kan şekeri dengede seyredeceği için sınavda  daha başarılı olmaktadırlar.

  • Gün içinde  3 ana öğün, 2-3 ara öğün şeklinde beslenmeye özen gösteriniz. 2-3 saatte bir beslenmeye özen gösteriniz.
  • İçeceklere dikkat! Kafein içeren içecek ve yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışınız. Özellikle bu dönemde çok fazla çay, kahve, çikolata ve kola içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, geç saatlerde de uykusuzluğa, korku ve endişeye neden olur.  Bunların yerine antioksidan değeri yüksek ,C vitamini içeren kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları tüketmek daha doğrudur.
  • Şekerden zengin besinleri ve salamura türü, salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünleri aşırı miktarda nitrat ve tuz içerdiklerinden dolayı dikkatli tüketmeye çalışınız.
  • Gaz yapıcı özelliği olan yiyeceklere dikkat ediniz. Örneğin; kurubaklagiller, asitli içecekler vb.
  • Hem besleyici yönden, hem yoğun miktarda lif içeriğinden zengin olması nedeniyle besleyici besinler olan tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kepekli makarna, tam buğday unundan yapılmış kekler vb. besinleri belirli miktarda tüketmeye özen gösteriniz.
  • Stresin azaltılması açısından antioksidanların tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle derin su balıkları (somon, ton balığı, sardalya), ceviz ve fındıkta bol miktarda bulunan Omega – 3 yağ asitleri antioksidandır. Haftada 2 kez balık, haftada 2-3 kez 6-8 adet fındık, 1-2 adet ceviz tüketimi ile karşılanabilir. Yeşil biber, maydanoz, çilek, ıspanak, karnabahar gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini de antioksidandır. Günde en az 5, en fazla 9 porsiyon meyve ve sebze tüketmek gereklidir. Strese karşı etkin olan yumurta, süt, ıspanak, havuç, kayısı gibi besinlerde bulunun A vitamini ve tahin, kurubaklagil, fındık, badem gibi yağlı tohumlarda bol miktarda bulunan E vitaminin tüketilmesi sınav döneminde stresin azaltılmasında etkili olacaktır. Beyin fonksiyonlarında görev alan aynı zamanda bir antioksidan olan çinko da süt ve türevlerinde, tavuk, yumurta, balık, yağlı tohumlarda bulunur ve düzenli tüketilmesi gerekmektedir. 
  • Antioksidan bakımından zengin sebze ve meyveleri günde en az 5 porsiyon (3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze) tüketmeye özen gösteriniz.
  • Kalsiyum bakımından zengin besinler; süt, yoğurt, ayran, peynir tüketmeye özen gösteriniz. Gece çalışmayı seven kişiler süt grubu (süt, yoğurt, ayran ve kefir) içermiş olduğu laktoz enzimi sayesinde uyku hissi vereceğinden dolayı çalışma esnasında tüketiminden kaçınıp, yatmadan 2 saat önce tercih edebilirsiniz.
  • En azından dışarıda yapılacak olan işlerinizi araba veya toplu taşımacılık yerine açık havada hoşlandığınız spor ve aktiviteleri yapınız. Böylelikle gün boyunca birikmiş olan stresi üzerinizden azaltmış olursunuz.

ÖZELLİKLE SINAV DÖNEMİNDE FAZLA ŞEKERLİ BESİN TÜKETİMİ BİLİNENİN TAM AKSİNE BAŞARIYI AZALTMAKTADIR!!!

            Yapılan en büyük hata; beynin şeker ile çalışmasından dolayı fazla miktarda çikolata ve basit şeker içeren tatlıların tüketimidir. Beynimiz kandaki şekeri tüketir fakat basit karbonhidrat (sofra şekeri) ve bunu içeren besinler çikolata, tatlılar veya bisküviler kan şekerini hızla yükseltip, hızla düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz tam aksine kan da hipoglisemi (kan şekerinin ani düşmesi)’ye sebep olmasından dolayı tüketimi önerilmez. Bu durum; dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku halini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle beynin şeker ihtiyacını sağlayacak olan şekerler sabah tüketilecek; süt, ekmek, yulaf, meyveler (özellikle kabuklu meyveler) v.b besinlerden alınacak şekerlerdir. Bu yüzden sınav öncesi ve sınav sırasında basit karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi yanlıştır.

SINAVDAN BİR GÜN ÖNCESİ İÇİN TAVSİYELER

DIŞARIDA DEĞİL EVDE YEMEK YEMELİYİZ: Sınav öncesi gece boyunca nasıl beslendiğimiz de en az kahvaltı kadar önem taşımaktadır. Öğrenciler, herhangi bir besin zehirlenmesine karşı mutlaka evlerinde, taze besinlerle hazırlanmış yemeği yemeliler. Daha önce tüketmedikleri besini yememeli, dışarıda yemek yemeyi tercih etmemeliler.

GAZ YAPICI BESİNLERDEN UZAK DURUNUZ: Bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi gibi besinlerden uzak durulmalıdır.

MİDENİZİ KORUYUNUZ: Mide rahatsızlıklarına sebep olabileceği düşünülerek yağda kızartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli, mümkün olduğu kadar az işlenmiş ve sade besinler tercih edilmelidir.

Tüm öğrencilere sağlıklı, başarılı ve mutlu bir sınav haftası dileklerimle…

Dyt. Tünay Tuğcan

Facebook
Twitter
LinkedIn