SAĞLIK DEPOSU OLAN 12 ALTIN BESİNLER

Picture of Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için her gün yemek yiyoruz. Peki neden yiyoruz? Ne miktarda tüketiyoruz? Amacımız sadece karnımızı doyurmak mı? Yoksa yemekten zevk almak mı? Ne yediğimiz sağlığımız için fark yaratır mı? Bu gibi soruları eğer kendimize sorabiliyorsak sağlığımız adına olumlu bir şeyler yapma yolundasınız demektir. Ancak o kadar çok bilgi karmaşası var ki, doğruyu nasıl ayırt edebileceğiniz konusunda kendinizi kaybolmuş hissediyor olabilirsiniz. Bilim bile farklı sonuçlar ortaya koyuyor. Bilimsel çalışmaları okuma ve iyi bilim ile kötü bilimi ayırt edecek eğitiminiz yoksa bilim de size güvenilmez gelebilir. Çalışmalar vitamin, antioksidan, fitokimyasal ve mineral gibi mikrobesinlerin sağlığımız için elzem olduğuna dair giderek güçlenen kanıtlar sunmaya devam ediyor. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam, uzun ömür için yediğimizin bir fark yarattığı kesindir.

            Yiyeceklerin iyileştirme gücü, vücudun da iyileşme gücü vardır. Eğer izin verirseniz sizin için çalışırlar. Fakat aynı zamanda hastalandırma güçleri de vardır. Başta kanser, diyabet, kalp hastalığı olmak üzere en sık ölüm sebeplerinden birincil olarak yediklerimiz sorumludur. Yanlış yiyecekler, alkol ve uyuşturucular gibi bağımlılık yapma potansiyeline de sahiptirler ve sağlığımız, enerji düzeyimiz ve fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmemizde sorunlara neden olurlar.

            Sağlıklı yiyecekler vardır ve gerçekten sağlıklı olmamızı sağlarlar. Size günlük beslenmenize düzenli olarak yerleştirdiğiniz taktirde sağlık yararlarını göreceğiniz ilk 10 yiyecek listesini vereceğim. Bu yiyecekler kansere karşı güçlü korunma sağlar ve uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamanıza yardım ederler. Ayrıca belirteceğim 10 yiyecek listesindeki besinler yüksek oranda vitamin, mineral ve posa içermesi, yüksek oranda fitonutrient ve A, E vitaminleri ve Beta karoten gibi antioksidan bileşikleri içermesi, kalp hastalıkları başta olmak üzere koroner hastalık riskini azaltması, düşük kalorili olması ve olay ulaşılabilir/hazırlanabilir olması gibi birtakım özelliklere de sahiptirler.

İŞTE SAĞLIĞIMIZ AÇISINDAN FAYDALI 10 BESİN:

1- Elma: Akciğer kanseri, astım ve diyabete karşı korur. Kemik güçlendiren K vitamini içerir. Yemeklerden 2 saat önce kabuklu tüketildiğinde iştahı bastırmaya yardımcı olur. Ayrıca yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini hücre hasarını önleyen bir antioksidanttır. Damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Demir emilimini artırır.

2- Brokoli: İyi bir kalsiyum, potasyum, folat ve posa kaynağı olmasının yanında içerdiği fito kimyasallarla kalp hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türlerini önlemede etkilidir.  Zengin A ve E vitamini içeriği sayesinde hücre hasarından koruyucu etki gösterir.

3- Kiraz: Yazın herkesin severek tükettiği kirazın içeriğinde A vitamini, C vitamini, potasyum, ve lif yüksek oranda bulunmaktadır. Yapısında bolca fosfor bulunması ve melatoninden dolayı sinirlerin kuvvetlenmesini ve sakinleşmeyi de sağlamakla uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır.  20 kirazda 12-25mg arası antosiyanin maddesi bulunduğu ve bu madde aspirinden on kat daha etkili olduğu tespit edilmiştir ve antosiyanin içeriyle kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltmada potansiyel etkisi vardır.  Kolesterolü ve kan şekerini düşürmede potansiyel etkisi vardır. Yapısında bulunan flavanoidler vücuttaki toksinleri temizleyip antioksidan etki yapar ve kabızlığa iyi gelir.

4- Somon: Omega 3 yağ asidinin mükemmel bir kaynağı olan somon bu özelliğiyle kalp krizi riskini azaltıcı, trigliserit ve kan basıncını düşürücü etki gösterir. İyi bir omega 3kaynağı olmasının yanında doymuş yağları çok az miktarda içerir. Ayrıca iyi bir protein kaynağıdır.

5- Fındık- fıstık: Haftada 5 kez tüketmek kalp krizi ve kalp hastalığı riskini yüzde 30-50 arasında azaltıyor. Her gün için 25 gramlık, badem, ceviz, fıstık, fındık yeterlidir. (Günlük miktar: 8-10 adet badem veya 2 adet bütün ceviz veya 15 adet fındık)

6- Fasulye: İçermiş olduğu yüksek lif sayesinde kilo kontrol açısından önemli olmakla birlikte, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol hastaları içinde uygundur. Kan şekerini düzenler. Kolon kanseri ve kalp hastalığından korur. Günlük tavsiye edilen lif miktarı 25-30 gram. Bir fincan fasulye ise 11-17 gram lif içerir. 

7- Yumurta: Doğanın en kusursuz yiyeceği olarak tanımlanıyor. Protein bakımından en kaliteli, örnek proteindir ayrıca  kalorisi de düşüktür. Beyni korur ve göz sağlığını güçlendirir. 
 

8- Yaban mersini: Fito kimyasalların iyi kaynağıdır.  Üriner sistem (boşaltım sistemi) enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Kısa süreli hafızayı güçlendirir. Düşük enerji içeriğine rağmen iyi bir posa ve C vitamini kaynağıdır. 1 su bardağı kadar yaban mersini yaklaşık 84 kaloridir, 3,6 gram posa 14 mg kadar da C vitamini içerir.

9- Domates:  Yaz aylarının şifa kaynağı domates, kanser riskini azaltmada potansiyel rollere sahip olan likopen içeriyor. Isıl işlem uygulanmış yani pişmiş domatesteki likopenin etkisi ise daha da artıyor ve böylece antioksidan kapasitesi yükseliyor. Mevsiminde tüketilen domates antioksidan etkisiyle prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri ve serviks kanseri riskini azaltıyor. Siz siz olun yaz aylarında kanserden korunmak için tüm öğünlerinizde domates tüketmeye özen gösterin. Ama unutmayın, pişmiş olarak tüketilmesi sağlık açısından daha da faydalıdır.

10- Yulaf: İşte kansere karşı koruyucu özelliği yüksek bir besin maddesi daha: Yulaf. Yulaf, çözünebilir bir posa olan beta-glukan içeriyor. Beta-glukan kandaki kolesterol seviyesini düşürerek, kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor. Yulaf ezmesi, kurubaklagiller, bulgur gibi tam tahıllı besinler de içerdikleri posa ve antioksidan bileşikler sayesinde kanserle mücadelede büyük önem taşıyor. Ayrıca zayıflama programındaysanız, lifli gıdalar tüketmenin öneminde mutlaka haberdarsınızdır. İşte tamamen doğal lif içeren ve katkı maddelerinden arındırılmış olan yulaf ezmesi bu gıdalardan en kolay bulunan ve en faydalı olanlarından biridir. Günde 2-3 çorba kaşığı kadar yulaf ezmesini kahvaltıda soğuk sütle kahvaltılık gevrek şeklinde, ya da yemeklerden sonra yiyeceğiniz bir kase yoğurdun içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Yalnızca yulaftan oluşan ve hiçbir yağ veya şeker takviyesi içermeyen yulaf ezmesi size hem enerji verecek, hem tok tutacak, hem de bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

11- Sarımsak: Sarımsak binlerce yıldır birçok farklı tıbbi amaçla kullanılıyor. İçeriğindeki sülfürlü bileşikler bağışıklık sistemini güçlendiriyor, tümör hücre çoğalmasını baskılayan enzimlerin etkinliğini artırarak kansere karşı koruyor. Sarımsak sevmiyorsanız yine bu aileden olan soğan, pırasa gibi sebzeler de hücre hasarına karşı koruyucu güçlü bir antioksidan olan selenyum içeriyor. Ayrıca soğanda bolca bulunan “quercetin” adlı bileşik vücuda zarar veren serbest radikallerin yakalanmasında etkili. Araştırmalar sarımsak tüketimiyle başta mide kanseri olmak üzere mesane, kolon ve prostat kanseri arasında ters bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor.

12- Kayısı: İçeriğindeki yüksek lif miktarı ile beslenmemizde olmazsa olmaz meyveler arasında yer almaktadır.Yüksek oranda karatoneid içermesiyle bağışıklık sistemini destekleyip, cildimizi de koruma görevi vardır. Karpuz ve domatesde de bulunan güçlü bir antioksidan olan likopen kayısıda da bulunmaktadır. Likopen içeriği damarlarda yağ birikmesini de önlemektedir.

Dyt. Tünay Tuğcan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Facebook
Twitter
LinkedIn