SENDE HIZLICA ZAYIFLAMAK İSTİYORSAN DİYET LİSTENE YULAF EKLEMELİSİN!!!

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Diyet listelerinin vazgeçilmezi yulaf her gün beslenmende mutlaka bulundurulması gereken bir besindir. Sihri içerisindeki vitamin-mineraller ile birlikte ‘beta glukan’ dan geliyor!          Çünkü yulaf çok iyi enerji sağlayan karbonhidratlar açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Yulaf ezmesiyle alakalı modern tıbbın yaptığı bir çok araştırma düzenli olarak yulaf ezmesi tüketiminin hastalıkları sizden uzak tutacağını ortaya koymuştur. Yulaf bol miktarda lif içermektedir ve sadece bir fincan yulaf bile vücudun gereksinim duyduğu lif ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilmektedir. Güne zinde başlamak için çok iyi bir alternatif olan yulaf, iç organlarının sağlığını da korumaktadır.

Yulafı sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içerdiği zengin mineraller ve bileşenlerdir. Yulaf yazlar açısından çok zenginidir, bunun dışında bol miktarda karbonhidrat ve protein içermektedir. B6 vitaminin yanında tiamin, riboflavin ve niasin içeren yulaf ayrıca  bol miktarda folat içerir.

Peki, yulaf neden beslenmemizde yer almalı?

 • Kilo yönetimini destekler…

            İçerisinde bulunan beta glukan açlık hissini baskılayan kolesistokinin salınımını arttırıyor. 2009 da Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları dergisinde ki bir çalışmada da beta glukan içeren besinlerin tokluk hissini arttırdığı belirtilmiştir. Yulaf tüketildikten sonra içinde bulunan lifler su ile jelleşir ve mideyi daha uzun süre sonra terk ederek tokluk hissi süresini uzatır. Kan şekeri dengesini sağlaması sayesinde de şeker ihtiyacını azaltır. Özetle, zengin lif içeriği ile sindirim süresinin uzun olması da tokluk süresini uzattığından kilo yönetimi dostudur

 • Bağışıklık güçlendirir!

İçerisindeki selenyum, çinko, demir ve beta glukan sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan mineraller mevcuttur. Bu mineraller sayesinde troid fonksiyonlarını genç tutabilir, bakteri, virüs ve toksinleri vücudundan uzaklaştırabilir, vücutta oluşan istenmeyen metabolitlerin hasarından korunabilir ve patojenlerin çoğalmasını önler. 2011 yılında Beslenme ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada da yulafın içerisinde ki beta glukan enfeksiyonlara karşı duyarlılığı arttırdığı ve bağışıklık sisteminin güçlendirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca içerdiği yüksek miktarda aminoasit sayesinde karaciğerde lektin üretimini uyarır ve böylece vücudunuzdan toksinlerin arındırılmasını destekler. Yulaf ezmesi yemek, lifin “bir bariyer oluşturması” nedeniyle  kalbin duvarlarını temizlemek için faydalıdır.Böylece kalp sorunları, kolesterol ve diğer pek çok soruna neden olan yağ birikintilerinin önüne geçilmiş olunur.

 • Kalbimizin dostudur…

            İçeriğinde ki potasyum sayesinde kan basıncını düşürücü etkisi olan yulaf, aynı zamanda beta glukan içeriği ile de kötü kolesterolün düşürücü etki gösteriyor. Çözünür lif içeriğinin yüksek olması da kan basıncını düşürücü ve tansiyonu dengeleyici olmasının nedenleri arasındadır.

 • Kemik ve kas sağlığını korurççç

            Düzenli olarak yulaf tüketimi kemik ve kas sağlığının korunmasını sağlayabilir. Özellikle çocukların gelişme döneminde sağlam kas ve iskelet yapılarının oluşmasına yardımcı olur. Başta demir olmak üzere bir çok mineraller açısından zengin olan yulaf bu özelliği sayesinde kas ve kemik sağlığının korunmasında etkili rol oynayabilir.

 • Diyabetliler mutlaka tüketmeli…

Diyabet riskini azaltma da ki etkisini düşük glisemik indeks özelliğine ve zengin lif içeriğine borçlu olan yulaf; mide boşaltımının yavaşlatıyor ve insülin duyarlılığını olumlu yönde etkiliyor. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada yulaf tüketimi ile insülin direncinde azalma arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur.

Yulaf ezmesini nasıl tüketebiliriz?

 • Kahvaltıda: En popüler tüketimi bu şekildedir. Ham yulaf ezmesi gevreğini bir miktar süte veya yoğurda katın. Bazıları bunu doğrudan portakal suyuna katmayı tercih ederler. Bu kabızlığı önlemenize yardımcı olacaktır ve size gün boyunca enerji sağlayacaktır.
 • Yulaf ezmesi karışımı: Elma, muz, armut, süt (veya yoğurt) ve bir çorba kaşığı yulaf ezmesini blendıra koyun ve iyice karıştırın. Bu mükemmel karışımı herhangi bir ara öğününüzde 1 su bardağı (200 ml) içebilirsiniz ve böylece vücudunuzu daha sağlıklı kılabilirsiniz. Arzu etmeniz durumunda bir miktar toz tarçın katarak tatlandırabilirsiniz.
 • Krep: Protein ihtiyacınıza göre 1-2 adet yumurta ve enerji ihtiyacınıza göre 1/2 su bardağı veya 1 su bardağı yulafı, 1 su bardağı light sütle omlet haline getirip sabah kahvaltınızda yanına domates, salatalık, yeşillik ve zeytin ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi ekmeği: Bu gerçekten lezzetli bir ekmektir. Buna tarçın veya hindistan cevizi ekleyebilirsiniz. Fırında kabarmasını sağlamak için maya eklemeyi unutmayın. Ayrıca üzüm, tohumlar, ceviz, tarçın, karanfil vs. ekleyebilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi kurabiyeleri: Yulaf ezmesi atıştırmalıklar için mükemmel bir seçenektir. Kakao, badem veya ceviz içeren çeşitleri mevcuttur.
 • Salata için malzeme: Doğranmış soğan, domates, haşlanmış patates, salatalık, marul, rendelenmiş havuç (ve aklınıza başka ne gelirse) gibi malzemelere bir de yulaf ezmesini ekleyebilirsiniz. Yulaf ezmesinin bu durumda 25 dakika kaynatılması (arzu etmeniz durumunda tuzla birlikte), süzülmesi ve soğuk suyla durulanması gerekir.

            Her gün mutlaka 25 g yulaf tüketmeyi alışkanlık haline getirmek yaşamını sağlıklı hale getirmenin en kolay yoludur. Ayrıca 25 g yulaf; 1 ince dilim ekmeğe eşdeğer olduğunu da unutmayalım…

Dyt. Tünay Tuğcan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Facebook
Twitter
LinkedIn