BAYRAMDA FAZLA MİKTARDA ET TÜKETİMİNE DİKKAT!

Picture of Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Kurban bayramının yılda bir defa olmasından dolayı et tüketimi ile bunun yanı sıra şeker ve şekerli (tatlı) besin tüketimi de artmaktadır. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp – damar, mide ve diyabeti (şeker hastalığı) olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

            Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir.

            Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.

Güne her zaman ki gibi kahvaltıyla başlayınız…

            Aile bireylerinin bir araya geldiği bayram kahvaltısı çok önemlidir. Kahvaltı için sağlıklı yani doğru seçimler yapmak gerekir.

            Ağır ve kızartılmış hamur işleri, yağ içeriği bakımından zengin börek ve çörek gibi poğaça türü besinler, bal, kaymak, sucuk ve salamlı omletlerin yer aldığı kahvaltı menülerinden uzak durulmalı; soframızda az yağlı peynir çeşitleri, bol salatalık, domates gibi söğüş sebzeler, bol yeşillik, süt, kahvaltılık gevrek, haşlanmış yumurta veya yağsız sebzeli omlet, tam tahıllı, çavdar veya yulaflı ekmeklerin bulunduğu sofralar tercih edilmelidir.

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

            Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Etler birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak, buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında (-2 derecede; 3-5 gün) veya derin dondurucuda (-18 derecede 3 ay) saklanmalıdır.

            Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı “mikroorganizmalar” için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

            Çözdürülecek olan etin kolaylıkla bozularak zararlı hale gelmesini önlemek için “oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil”, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan oda sıcaklığında bekletme, soba üzerinde çözdürme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Tatlı seçimine dikkat!

            Bayram günlerinin vazgeçilmezi tatlı ve çikolatadan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Kan şekerinde ani artışlara ve yağ depolanmasında hızlanmalara neden olan tatlı ve şekerlemeler kronik hastalığı olanlar, sağlığına dikkat  edenler ve kilo kontrolü yapanlar için kaçınılması gereken gruplardır. Şekerlemeler, baklavalar ve hamur işi tatlılarını tüketirken kan şekerini aniden yükseltir ve özellikle diyabet hastaları için hayati tehlikeler dahi doğurabilir. Tatlı seçimimizi meyve salataları, light dondurmalı meyve tatlıları veya sütlü tatlılardan yana kullanabiliriz.

            Diyabet hastaları veya kilosunu korumaya çalışan bireyler tatlandırıcı ile yapılmış sütlü tatlılardan tüketebilirler. Ancak dışarıda, diyabetik ve diyet olarak satılan tatlıları alırken mutlaka dikkatli olunmalıdır. Diyabetik ya da diyet adını alan her gıda uygun olmayabilir. Light ürünlerin hangi grupta olduğuna mutlaka bakmalıyız. Kalorisi mi azaltılmış yoksa tatlandırıcı mı kullanılmış sorgulanıp öyle tüketilmelidir.

Alkol tüketimine dikkat!

            Özellikle bayramlarda gece eğlence yerlerinde alkol baş sırada oluyor. Kronik hastalığı olanlar, kilosunu korumaya çalışanlar alkol tüketimine dikkat etmelidirler. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün verilerine göre erkekler 2 bardak, bayanlar 1 bardak alkol tüketebilirler.  Alkol tüketilecekse kırmızı şarap, light bira veya cin tercih edilmeli ve aşırıya kaçınılmamalıdır.

Soframızı sebze yemekleriyle çeşitlendirelim…

            Kırmızı et, iyi kalitede hayvansal proteinin yanı sıra; demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B ve A vitaminleri de içermektedir. Fakat C ve E vitamini içermemektedir. Bu nedenle etlerin tek başına değil, etlerin yanında C vitamininden zengin olan sebzeler / salata / taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin emilimini arttırır.

Genel olarak bayramda sağlıklı beslenme önerileri…

 • Kırmızı et; doymuş yağ ve kolesterol içeriği bakımından yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin ortalama yağ içeriği %20′dir.
 • Veteriner kontrolü olmayan ve uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan insanlara tenya, salmonella, tüberküloz, gibi hastalıkları bulaşma riski yüksektir.
 • Bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeksizin birkaç saat içinde özellikle kahvaltıda pişirilerek tüketilir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir.
 • Etler, kızartma ve kavurma yerine, haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır.
 • Özellikle kalp damar ve kolesterol hastalığı bulunan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.
 • Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalıdır.
 • Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır.  Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.
 • Et kullanılarak yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine yağ ilave edilmemelidir. Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır.
 • Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır.
 • Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, kurubaklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.
 • Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmelidir.
 • Günlük (2-2.5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Gidilen bayram ziyaretlerde; meyve suları yerine açık çay / bitki çayları; hamur tatlıları / çikolata yerine sütlü tatlılar / meyveler tercih edilmelidir.

       Son olarak; bayramlarda da yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, diğer besin grupları olan ‘süt grubu’, ‘ekmek grubu’, ‘sebze grubu’ ve ‘meyve grubu’ ile aynı öğünde birlikte tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sağlıklı, mutlu ve sevdiklerinizle birlikte nice bayramlar diliyorum…

Dyt. Tünay Tuğcan

Facebook
Twitter
LinkedIn