SAĞLIKLI BİR PEYNİR ALTERNATİFİ: TOFU NEDİR?

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Tofu, Japonya ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde popüler bir yiyecek. Dünya’nın, bitkisel protein açısından en zengin gıdası olarak bilinir. Soya loru olarak da bilinen tofu, nagari adlı bir madde ile lor haline getirilmiş soya loruna verilen addır. Nagari maddesi doğal olarak okyanus suyunda ya da kalsiyum sülfat içerisinde bulunur. Limon suyu ya da sirke gibi asidik gıdalar kullanılarak da lor elde etmek mümkündür.

            Tofu Çin’de ilk olarak M.Ö. 200 civarında kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak nasıl bulunduğu bilinmese de Çinliler arasında yaygın olan bir söylentiye göre tofu, bir kaza neticesinde bulunmuştur. Çinli bir aşçı pişirilmiş ve püre yapılmış soya fasülyesine tat vermesi için nagari eklemiş ve neticede bugün bildiğimiz tofuyu bulmuştur.

            Hiç yağ içermemesi ve sıfıra yakın kalorisi ile bugün tofu Asya’da çok yaygın bir yiyecektir. Bu lezzetli gıda binlerce tofu dükkanında taze olarak hazırlanmakta ve sokaklarda satılmaktadır.

            Yemek tariflerinde tofu bir çeşit sünger besin olarak kullanılmaktadır. Gerçekten de tofu eklenen her tür çeşniye absorbe etme kabiliyetine sahiptir.

Tofuyu bir tencere çili sosuna koyarsanız çili biberi tadını alır. Kakao ve tatlandırıcılarla karıştırırsanız çikolata kremalı bir kek dolgusu elde edersiniz. Tofu peksimetini çorbaya da katabilirsiniz.

Tofu Çeşitleri

Temel olarak tofunun iki çeşidi vardır:
1. Yumuşak tofu (soft tofu, silken tofu): Sürülebilir kıvamda bir tofudur. Baharatlanıp yenilebilir. Genellikle kreplerde veya omletlerde, tatlılarda, ve smoothielerde kullanılmaktadır.

2. Sert tofu: Bu tofu daha çok beyaz peynire benzer, çeşitleri vardir. Bazı türleri kavanoz içinde satılır, genelde biraz daha tuzlu olur. Sabah kahvaltılarında kavanozdan çıkarıp yenilebilir, bazıları çok tuzlu olmaktadır. Bunun için yapmak gereken şey sadece tuzlu salamura suyunu döküp yerine taze içme suyu doldurmak ve biraz bekletmektir. Bu tofunun bir de sebzelisi ve kekiklisi var, isteğe bağlı olarak tüketilebilir. Bir de organik tofu var, ki o biraz daha sert, ve oldukça daha tuzsuz bir çeşittir. Soya tadına alışık değilseniz size oldukça yavan gelebilir.

Tofunun Besin Değeri

            Tofu yüksek nitelikli proteinler açısından zengindir. Aynı zamanda iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır. Tofu hazırlanırken lorlaştırma işleminde kalsiyum tuzu kullanılmışsa, tofu mükemmel bir kalsiyum kaynağı haline gelir.

            Tofunun içeriğindeki kalorinin yarısı yağlardan gelse de 100 gr. tofu porsiyonunda yalnızca 6 gram yağ bulunur. Doymuş yağ açısından fakirdir ve kolesterol içermez. Genel olarak tofu ne kadar yumuşaksa yağ oranı da o denli düşüktür. İçerdiği dokuz amino asit ve omega 3 bitkisel yağ asidi ile vegan/vejetaryenler için olduğu kadar diğer bilinçli tüketiciler için de sağlıklı beslenmede vazgeçilmez bir besindir.

            Tofu, et ve peynirin kullanıldığı her alanda; %4 gibi düşük yağ içeriği, %8-12 lik protein oranı ile hem sağlıklı bir alternatif hem de sporcuların tercih edebileceği bir peynir çeşitidir…

Tofunun Alınıp Saklanılması

            Tofu çoğunlukla su dolu kaplarda, vakumlu paketlerde ya da kalın steril kutularda satılır. Tofu genellikle marketlerin ev yapımı ürünler bölümünde bulunur, bazılarında ise süt ürünleri bölümüne bakmak gerekir.

Steril olarak paketlenmediği müddetçe tofunun soğuk olarak korunması gerekir.   Miyadlı tüm gıdalarda olduğu gibi paketin üzerindeki bitim tarihi kontrol edilmelidir.

Tofu paketi açıldıktan sonra yenmeden kalan tofunun suda çalkalanıp yine taze su içerisinde saklanması gerekir. Tazeliğini korumak için suyu her gün değiştirmek gerekir. Tofuyu bir hafta içerisinde tüketmeniz lazımdır.

            Tofu 5 ay süreyle dondurularak muhafaza edilebilir. Buzu çözülen tofu tatlı bir karamel tadına sahip olur, deniz ürünü sosları ve ızgara için idealdir.

Tofu’yu nasıl ve nerelerde kullanabiliriz?

            Tofu herkese hitap eder. Yaşlı insanlar ve çiğnenmesi, hazmı kolay ürünleri tercih edenler için idealdir. Meyve ve sebzeli tofu püresi çocuklar için güzel bir protein besinidir. Atıştırmayı sevenler snack olarak ya da yemeklerde pişirilmiş tofu lokmalarına bayılırlar. Hemen her tür yemeğe ilave edilebildiği gibi sadece tofu kullanılarak yapılan yemekler de vardır.

Tofuyu sevmeniz için şunları deneyebilirsiniz:

 • Dilimleyip doğrudan yiyebilirsiniz (baharatlayarak olabilir).
 • Katı tofu parçalarını çorba ve sulu yemeklere katın.
 • Hafif ve hoş bir yemek elde etmek için et harcına tofuyu ufalayarak katın.
 • Tofuyu peynir ve baharatla ezerek sandviç harcı hazırlayın.
 • Tofu püresi, ekmek kırıntıları, doğranmış soğan ve sevdiğiniz baharatlarla kendi tofu burgerlerinizi yaratın.
 • Tofuyu barbekü sosunda bekletip mangal ateşinde ızgara yapabilirsiniz.
 • Kurutulmuş soğan çorbası ile yumuşak ya da ipeksi tofuyu kolesterolsüz bir soğan çorbası elde etmek için karıştırın.
 • İpeksi tofuyu ekşi kremayla karıştırarak az yağlı bir patates kumpir sosu elde edin.
 • Tofuyu eritilmiş çikolata ile karıştırıp biraz tatlandırıcı ekleyerek çikolata kremalı pasta yapın
 • Kremalı çorbalardaki krema yerine ipeksi tofu kullanın.
 • Bazı tatlılarda kıvamı artırmak için kullanabilirsiniz.
 • Salatada yumurta yerine tofu parçaları, salatalık, domates,küp küp kesilmiş kereviz ve diğer yeşil sebzelerle salatalarınızı hazırlayabilirsiniz.
 • Küp küp doğrayıp sebzelerle birlikte sote edebilirsiniz, bunu da bulgur, pirinç, vs. gibi tahılların yanında, makarnaların yanında, veya tek başına yemek olarak yiyebilirsiniz.
 • Limon suyu, zerdeçal, karabiber, zeytinyağı ile birleştirip robottan geçirebilir ve ekmeğe sürülebilen, kolesterolsuz tofu mayonezi yapabilirsiniz.

Herkese mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum…

Dyt. Tünay Tuğcan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Facebook
Twitter
LinkedIn