Aşırı Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeliyiz?

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artıyor ve metabolizma bu duruma uyum sağlamaya çalışıyor. Özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalığında sıcaklar nedeniyle artış görülüyor. Ayrıca, sıcak havalarda terlemeyle ortaya çıkan su ve mineral kaybı sonucu; baş dönmesi, bayılma hissi ve bulantı gibi sağlık problemleri yaşamak hiç şaşırtıcı değil. Bebek ve çocuklarda da durum aynı; ishal görülme oranı artıyor ve sıcak havalarda besinlerin bozulma riski yüksek olduğu için de besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülüyor.

            Hava sıcaklıklarının gün geçtikçe artmasıyla ve sıcak havaların etkisi ile bütün bir gün aç kalıyor ve akşam yemeğiyle birlikte gece boyunca hiç ara vermeden bol miktarda yemek yiyorsanız, beslenme düzeniniz yaz mevsimine yenik düşmüş demektir. Bunun sonucu, iştahsızlık, baş dönmesi ve sindirim sorunları kaçınılmaz. Sıcakların uzun bir süre devam edecek olması ise canınızı sıkmakla kalmaz, sağlığınızı olumsuz etkiler. Geç kalmadan harekete geçin, size özel sıcak havalarda beslenme tüyolarımız ile sağlıklı yaşamaya ara vermeyin.

Özellikle aşırı sıcak havalarda riskli gruplara dikkat…

            Bu dönemlerde artan sıcaklıklar özellikle bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Sıcaklarda aşırı terleme sonucu vücuttan suyla beraber, sodyum, potasyum gibi mineraller de atıldığı için bu durum halsizlik, nabız zayıflığı, yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açabilmektedir.

Aşırı sıcak havalarda halsizliği önlemek için…

            Sıcak havalarda yorgunluğu önlemek için az ve sık beslenmeli ve öğün atlamamalısınız. Sıcak hava nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafif ve su oranı yüksek besinlere öncelik verilmelidir. Sofralardan salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri ve su içeriği yüksek meyveler eksik olmamalıdır.

            Beslenmenizde küçük değişiklikler yapıp, aşırı sıcaklarda nasıl beslenmeniz gerektiğini 7 ipucuyla çözmeye ne dersiniz?

1. Kızartmalara veda edin!

            Aslında hiçbir zaman kızartma tüketilmesini sağlıklı bulmuyorum ama özellikle bu mevsimde kesinlikle uzak durmalısınız. Yaz aylarında tüketilen yağlı ve hamurlu yiyecekler, vücutta yorgunluğa, baş ağrısı ve yüksek tansiyona neden olduğu için tüketilmemelidir. Yemekleri pişirirken kızartma veya kavurma yerine haşlama, ızgara, buharda veya fırında pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

            Fındık, ceviz, badem gibi yağlı besinleri günlük tükettiğiniz yağ miktarını azaltarak kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı yağ yerine 6 adet fındık/ 8 adet badem veya 2 ceviz tüketebilirsiniz.

2. Yaz meyvelerini miktarıyla tüketiniz…

            Yaz sıcaklarından korunabilmek için enerji ve vitamin deposu olan karpuz, üzüm, çilek, kiraz ve şeftali gibi yaz meyvelerinin miktarına uygun tüketilmesi gerekiyor. Neredeyse yüzde 80’i su olan karpuz, tüketildiğinde tokluk hissi verir. İyi bir lif kaynağı olduğu için de bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca karpuz karbonhidrat ve fosforun yanı sıra A ve C vitamini de içeriyor. Diüretik etki de gösterdiğinden dolayı böbreklere de oldukça faydası vardır. Ama ayrıca şeker içeriği de yüksek olduğundan dolayı gece ara öğünde tüketilmemesi gerekmektedir. Kuşluk veya ikindi ara öğünlerinin herhangi birisinde tercih edebilirsiniz. 200 gram karpuz 1 porsiyon meyveye eşit olduğunu da unutmayalım. Karpuz gibi diğer yaz meyveleri de vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle tüketilmesini önerdiğimiz yaz meyveleri, sıcaklığın neden olduğu sıvı kaybını önlemesinin yanı sıra vücuda vitamin ve mineral desteği de sağlamaktadır.

3. Ana yemeğimiz sebze ve salatalara yer verelim…

            Tüm yeşillikleri, domates ve salatalığı içeren güzel bir salata yazın vazgeçilmezi olmalıdır. İçine haşlanmış baklagiller atarak salatayı lezzet açısından da zenginleştirebilirsiniz. Salata sevmeyenlerdenseniz, sebzelerinizi haşlayıp yanında et/tavuğunuzu ızgara veya haşlama yöntemini uygulayıp tüketebilirsiniz.

4. Su! Su! Su!…

            Vücuttan atılması gereken sıvı normal koşullarda idrar, dışkı ve solunumla atılır. Yaz aylarında sıcaklıkla beraber artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı çok önemli. Bu nedenle, her gün en az 10-12 bardak su içilmeli. Ayrıca egzersiz yapıldığında daha fazla su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Kilogram başına 30-35 ml su tüketimi olması gerektiğini unutmayınız.

5. Besinleri yavaş ve iyi çiğneyerek tüketiniz…

            Doygunluk hissi, yemek yenildikten 20 dakika sonra hissedilmeye başlanır. Bu nedenle yavaş yavaş yemek yemeye özen gösteriniz. Yemek esnasında lokmalar arasında yemeğinize sık sık ara veriniz.

6. Gıda zehirlenmelerinden korunmak için hijyene (temizliğe) önem veriniz…

            Özellikle yaz aylarında artan hastalıkların başında besin zehirlenmesi gelir. Çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın, zehirlenmeye yol açan besinler ve kişiyle ilgili bazı faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açıyor. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınınız. Çabuk bozulma potansiyeli yüksek olan et, yumurta, süt ve balık gibi besinleri açıkta bekletmemeye dikkat ediniz.

7. Süt ve yoğurt mutlaka tüketiniz!

            Süt ve yoğurt gibi besinler kalsiyum içeriğinden dolayı kalbin düzenli atmasını sağladığı gibi, sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur, uykusuzluğa da iyi gelmektedir. Bu nedenle her gün mutlaka süt grubunu en az 2 porsiyon tüketiniz. 1 su bardağı süt veya 4 yemek kaşığı yoğurt 1 porsiyon süt grubuna eşdeğerdir. Yani sabah kahvaltınızda 1 su bardağı süt ve öğle/akşam yemeklerinizde ikişer yemek kaşığı yoğurt tükettiğiniz zaman günlük süt grubu ihtiyacınızı karşılarsınız.

                Dyt. Tünay Tuğcan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Facebook
Twitter
LinkedIn