ANNE SÜTÜNÜN KALİTESİNİ ARTIRAN ÖNERİLER

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye hiç tartışmasız anne sütüdür. Ancak sütün miktarının yanı sıra kaliteli olması da şüphesiz son derece önemlidir. Bu nedenle emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek olmazsa olmazların başında gelmektedir.

Anne sütü, hiçbir mamayla kıyaslanmayacak kadar değerli bir besindir. Bebekler, ilk altı ay su bile almadan beslenmelidir. Ancak bazı annelerde süt az olabiliyor. Eğer doğru beslenir ve önerilere uyarsanız sütünüzün az olması söz konusu değildir.

Anne sütü, zengin içeriğiyle bebeğin gelişmesini ve hastalıklardan korunmasını sağlayan en iyi besindir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere ileri yaşlarda alerji, kanser, kalp damar hastalıkları gibi rahatsızlıklar daha az görülüyor. Ayrıca bebeğin özgüvenli, zeki ve mutlu bir birey olmasında da önemli rol oynuyor. Hiçbir mamayla kıyaslanamayacak kadar değerli olması nedeniyle bebek, ilk altı ay su bile almadan anne sütüyle beslenebilir. Ek gıdalara geçildikten sonra bebeğin gelişimi iyiyse anne sütü iki yaş sonuna kadar verilebilir. Ancak sadece anne sütüyle beslenen, ek gıdaları yeterince alamayan ve gelişimi iyi olmayan çocuklarda birinci yaştan sonra doktor öngörüyorsa anne sütü kesilebilir.

Bazı besinler var ki zengin bileşimleriyle, hem anne hem de bebekleri için tam da bu ihtiyaca cevap veriyor. Anne sütünün kalitesini daha da artırıyor. Peki o besinler nelerdir?

  1. Kahvaltında her gün yumurtaya yer vermelisin. Yumurta; 36 saat boyunca iştah kontrolü sağlar, kaliteli protein yapısıyla sütünün miktarını ve bebeğinin beyin gelişimini destekler!
  • Sütünün miktar ve kalitesinde omega 3 ve probiyotiklerin gücünden faydalanabilirsin. Ne yazık ki besinlerle aldığımız omega 3 ve probiyotikler, vücudumuza yeterli gelmemektedir. Bu nedenle; bebeğine daha kaliteli bir süt üretmek için, ve onu sağlıklı bir şekilde emzirmek için omega 3 ve probiyotik takviyesi doktor kontrolünde alabilirsin…
  • En önemlisi her gün 5-6 porsiyon meyve ve sebze tüketmelisin. Yeşil yapraklı sebzeler, iyi yıkanıp hazırlanmış salatalar, taze meyveler yüksek su ve vitamin-mineral içerikleriyle sütüne destek olur. Özellikle yeşil sebzeleri (maydanoz, biber, dereotu vs) kahvaltında, omlet ve yemeklerinin içerisinde mutlaka yer verebilirsin. Ara öğünlerinde taze-kuru meyve tüketmelisin. Kuru meyvelerden tüketeceğin 2 adet hurma ya da incir süt üretimini destekler. Komposto yaparken de şeker ilavesiz olmasına ve bir porsiyonunda 100 g taze meyve veya 20 g kuru meyve içermesine dikkat etmelisin…
  • Sütünü arttıran en değerli olay uykudur. Uykuya dalış süreni kısaltmak ve kaliteli bir uyku için, hangi besini tüketmen gerektiğine dikkat et…  Yarım yağlı tercih edeceğin ılık süt, vişne, ve mayıs papatyası çayı; kaslarını rahatlatır, sakinleştirir ve doğal olarak uyku düzeni geliştirmektedir.
  • Gün içinde 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmelisin. Doymuş yağlardan uzak durup; süt ve süt ürünlerini yağı azaltılmış veya yağsız olanlarını tercih edelim. Aynı zamanda bu besinlerden alacağın kalsiyum; süt kalitesini ve miktarını arttırırken, yağ yakımını da hızlandıracaktır.
  • Her gün mutlaka 2,5 – 3 litre su içmelisin. Vücudunun su kaybetmesi ise süt üretimini olumsuz yönde etkiler. Günde 2 şişe doğal maden suyu ile de süt üretimini destekleyip aynı zamanda elektrolit kaybını önleyebilirsin. Ayrıca sıvıyı artırmak için tarhana çorbası, mercimek çorbası, yayla çorbası gibi sağlıklı çorba alternatifleri de öğünden önce 1-2 kepçe kadar tercih edebilirsiniz.
  • Günde en az 1 fincan rezene iç! Rezene süt üretimini destekleyen östrojen ve prolaktin hormonlarını uyarır, böylelikle sütünü arttırır.
  • Bulgur / karabuğday / kinoa gibi sağlıklı tahıllar anne sütünü artırmaktadır. Ana yemeklerinde tüketeceğin sebzeli bulgur pilavı veya karabuğday pilav / çorbası veya kinoalı salata seni tok tutar, iştah ataklarını engeller ayrıca kilo vermene yardımcı olmaktadır.
  • Sevdiğin besinlere beslenmende yer vermeyi unutmamalısın. Yemekten zevk aldığın besinler seni mutlu eder (tatlı ve çikolata da), böylelikle sütünün artmasını da sağlar. Ama miktara da dikkat etmelisin. Bazen boş enerji kaynağı olabilen bu besinlerin, sağlıklı alternatiflerini seçmeyi unutmadan uygun miktarlarda haftanın 1 günü kendini şımartabilirsin…

Bu Önerilere Dikkat!!!

Her şeyden önce anne sütünün bebeğinizi çok iyi besleyeceğine inanın. Sütünüzün yetmemesi için hiçbir neden yok. Ayrıca unutmayın ki her ağlama açlık ağlaması değildir. Anne sütü dışında emzirmeden önce veya sonra su, mama, şekerli su, reçele batırılmış emzik veya kuru emzik gibi şeyleri bebeğinize asla vermeyin. Çünkü bebeğiniz bu yiyeceklerin tadını ve alım kolaylığını keşfedip emmeyi azaltabilir. Bu da sütünüzün azalması, mamaların artması ve emzirmenin bitmesi anlamına gelir.

Toplumdaki yaygın inanışın aksine tatlılar ve hamur işleri anne sütünü

artırmıyor. Üstelik gereksiz beslenme, kilo almanıza neden olacaktır.

Hamilelikte aldığınız kiloların amacı süt yapımını sağlamaktır. Emzirme süresince sadece normalde yediğinizin yüzde 20’si kadar daha fazla besin tüketmeniz yeterli olur.

Süt artırıcı ilaçlar kullanmayın. Bu ilaçların da her ilaç gibi yan etkileri var. Bunlar ancak doktor önerisiyle kullanılabilir. Ayrıca kafeinli içecekler tüketmeyin. Hem sütü azaltabilir hem de uyku kaçırıp çarpıntı ve huzursuzluğa neden olur.

Facebook
Twitter
LinkedIn