TATİL BİTTİ… PEKİ ALINAN FAZLA KİLOLAR?

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Özellikle bahar aylarında kışın alınan kilolardan kurtulmak için hemen diyetler yapılamaya başlanır, bütün kış azalan hareketi artırmak için çok katı diyetler ve sporlar yapılır ve herkesi bir zayıflama telaşı alır. Verilen 3-5 kilo kişiyi inanılmaz hafifletip mutlu eder. Ama yaz tatili planları yapılmaya başlandığında herkesi kara bir düşünce almaya başlar. Çünkü herşey dahil hoteller de yeme-içmenin sınırsız olduğu yerlerde kilonun hemen geri gelebileceği düşüncesi oluşmaktadır. İşte siz de uzun uğraşlar sonucu istediğiniz sağlıklı kiloya ulaşmışken veya ulaşmaya çok az kalmışken, çıktığınız kısa veya uzun süreli tatilde yiyip içtiklerinize çok fazla dikkat edemeyip bin bir emekle verdiğiniz kiloları geri almaya mı başladınız? Yıllık tatilinizle birlikte diyetiniz de tatile mi girdi? Bu sorulara cevabınız evet ise aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var…

Tatilden sonra ilk gün tartıya çıkmayın!

            Tatilden döndükten sonra ilk güne tartıya çıkarak başlamayın, ertesi günü bekleyin. Bu arada kendinizi tatil sonrası depresyonuna kaptırıp, bol karbonhidratlı, yağlı, şekerli, yüksek kalorili besinlerle avutmaya da kalkışmayın, bu durum birkaç kilo daha alıp, işi daha da zorlaştırır. Tatilde kilolar aslında çok fazla karbonhidrat ve yağ yemekten kaynaklanır. Yani yenilen börekler, pilavlar, makarnalar, patates kızartmaları, tatlılar, dondurmalar, çerezler ve alkoller gerçek suçlu grubunda olanlardır. Bu nedenle belli bir süre kötü karbonhidrat ve yüksek yağ içeriği besinlerden uzak durup, kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak tatil sonrası diyete hazır hissetmelisiniz.

Su içerek metabolizmayı hızlandırın…

            Su ile metabolizmanız hızlanır, vücuttaki ödemin atılmasına yardım eder. En doğal ve etkili ödem atma yolu su içmektir. Su kalorisiz, en kolay bulunan, yan etkisi olmayan mükemmel bir içecektir. Yemeklerden önce soğuk, ılık ya da sıcak her ne biçimde olursa olsun mutlaka su içmelisiniz. Ayrıca ödem atmaya yarayan organik ısırgan otu, yeşil çay ve kiraz sapı çay şeklinde hazırlayıp günde 2 kupaya kadar günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz.

Beslenmenizde kalsiyum kaynaklarını artırınız…

            Süt ürünleri içindeki kalsiyum da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Günde üç porsiyon süt, ayran, yoğurt, kefir, probiyotik yoğurt, seker içermeyen meyveli yoğurtlar gibi süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. 

Haftada en az 3 öğün protein içeren beslenme düzeni olmalıdır…

            Eğer tatilde çok fazla kilo almadıysanız işimiz daha kolay olacak. Haftada üç gün her öğünde ağırlıklı olarak proteinlere yer vermek (balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi kaliteli protein kaynakları), diğer günlerde ise en az bir öğün protein ile beslenmek, karbonhidratları daha çok öğle öğününde tüketmek, su tüketimini artırmak ve tuzu kısıtlamak kısa sürede eski formunuza dönmenizi sağlayacak.

            Balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi kaliteli protein kaynakları sizi daha uzun süre tok tutar ve metabolizmanızı hızlandırır.

Ara öğünleri ihmal etmeyiniz…

            Tatilde yapılan en önemli yanlışlardan biri öğün atlamaktır. Özellikle geç kalkmayla birlikte yapılan geç kahvaltı, öğleden sonraya kayan ikinci öğün sonrası gecenin geç saatlerine sarkan akşam yemeği ile gün noktalanırken azalan öğün sayısıyla birlikte metabolizmamız da yavaşlar.
            Tatil sonrası yapılacak en önemli adımlardan biri tekrar eski yeme düzenine geçmektir. Böylece metabolizma da hızlanır ve alınan kilolardan kurtulmak kolaylaşır. Özellikle ana öğünler arasında tüketilecek ara öğünler metabolizmayı hızlandıracak temel öğünler olacaktır.

            Alkol tatillerde özellikle uzun yaz gecelerinin en çok tüketilen içeceklerinden biri olur. 1 gram alkolün 7 kalori alımına neden olduğunu düşündüğümüzde aldığımız kaloriyi epey artırmış oluruz.

            Tatil sonrasında vücudun toparlanmasına yardımcı olma amacıyla su tüketimi artırılmalı ve alkolün verdiği zararın telafisi için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeliyiz.

Beslenmenizde lif (posa) içeren besinleri artırınız…

            Besin lifi tüketenlerin tüketmeyenlere oranla kalp ve damar hastalıklarına yakalanma, şeker hastalığı geliştirme, sindirim sistemi hastalıklarına yakalanma riski oldukça azalıyor. Yine lifli besinlerle beslenenlerin yaşam kalitesi ve yaşam süresi artıyor.

            Lif sadece sindirime, kolesterol ve şeker düzeylerinin korunmasına değil organlarda oluşan iltihapların azalmasına ve potansiyel olarak kanseri yapabilecek maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca lif bakımından zengin besinler genellikle sağlığımız için vitamin ve mineral bakımından da zengin olduğu için genel sağlığımıza da katkıda bulunuyor.

            Lifli besinler, kilo kontrolü ve acıkma hissini de azalttığından dolayı bir sonraki öğünde daha az beslenmemize de neden olmaktadır. Lif içeren besinler; meyve ve sebzeler, tam tahıllı ekmek ve ekmek türevleri ve kurubaklagiller (kuru fasulye / kuru böğrülce / kuru bakla / nohut / barbunya) en iyi kaynaklarıdır

Sağlıklı beslenmeyle birlikte spor yapmak da şart…

            Tatilde öğün atlama, yetersiz sıvı tüketme, besin öğelerini yetersiz alma gibi faktörlerin etkisiyle yavaşlayan metabolizmayı canlandırmak için tatil sonrası dönemde sağlıklı beslenmeyle birlikte spora da ağırlık vermemiz gerekmektedir.

            Tatil süresince muhtemelen fiziksel aktivitelerinizi arttırmışsınızdır, döndüğünüzde açık havada yürüyüşlere devam etmelisiniz, önceleri haftada 3 gün 30 dakika olarak başladığınız yürüyüşlerinizi ilerleyen günlerde performansınıza bağlı olarak arttırabilirsiniz, böylelikle stresle baş etmenizin yanında  uykunuz da düzene girecektir.

            Yoğun çalışma hayatımızdan dolayı spor yapmaya vaktimiz yoksa kısa sürede maksimum verim alabileceğiniz medikal onaylı bölgesel zayıflama aletlerinden yararlanıp istediğiniz bedene sahip olabilirsiniz. Unutmayınız ki sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir vücut için %70 sağlıklı beslenme ve %30 spor gelmektedir.

            Dyt. Tünay Tuğcan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Facebook
Twitter
LinkedIn