Kilo Vermek ve Sağlıklı Kalmak İsteyenlere Gökkuşağı Beslenme

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Günlük sebze ve meyve tüketiminde yapılan araştırmalar, günümüz koşullarında bireylerin yalnızca %20’lik kısmının önerilen 5-6 porsiyon sebze ve meyveyi tükettiğini ortaya çıkarmıştır. Peki şu anda bu satırları okuyan kişi sana sesleniyorum!!! Daha kaliteli ve uzun yaşam için rengarenk meyve ve sebzelerden günde en az 5-6 porsiyon tüketiyor musun? Tüketmiyorsan neden tüketmen gerektiği hakkında bilgi sahibi olman için haydi okuyup, bilgilenmeye başlayalım…

HASTALIKLARA KARŞI KALKAN GÖREVİ ÜSTLENEN TURUNCU BESİNLER:

• HAVUÇ: Kalbini, gözlerini ,cildini besler ve güzelleştirir. Karaciğerin safra salgılamasına ve kolesterolü dengelemesine yardım eder. Kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Havucun 100 gram’ı günlük A vitamini gereksinimimizin %60’ını karşılar. Glisemik indeksi yüksek bir besin olmasından (şeker içeriği yüksek) kaynaklı havucu aşırıya kaçmadan salatalarında, günde 1 orta boyu aşmayacak şekilde, sağlıklı bir şekilde tüketebilirsin.

• TURUNÇGİLLER: Kış mevsiminin sevilen meyveleri arasında yer alan turunçgiller özellikle içerdiği zengin C vitamini ile hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. Portakal, C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içermektedir. İçerdiği yüksek potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca bir meyvenin C vitamini içeriği ne kadar çok yüksek ise o kadar çok yağ yakımına da yardımcı potansiyel etkisi olduğunu da unutmamanız gerekmektedir.

• BAL KABAĞI: Beta-karoten bakımından oldukça güçlü bir besin olan bal kabağı mükemmel bir vitamin deposu diyebileceğimiz mucize bir besindir. Bir küçük tabak balkabağı, günlük beta-karoten ihtiyacının yüzde 25’ini, C vitamini ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar. Bu sağlıklı alternatifi şekerli bir tatlı şeklinde tüketmek yerine çorbalarında, tam tahıllı ekmeklerinde tüketerek sağlıklı bir alternatife dönüştürebilirsin.

KALBİNLE DOST VE CİLT SAĞLIĞI İÇİNDE FAYDALI OLAN KIRMIZILAR:

• DOMATES: Domatesin içerisinde bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini bol miktarda bulunur. Yaşlanma karşıtı ve kansere karşı etkili olmasıyla bilinen likopen açısından çok zengindir. Kolesterolü düşürür, yağ asitlerini dengeler. Domates ısıtıldığında yani yemeklerdeki domates içeriğindeki likopenin daha etkin hale gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kansere ve diğer hastalıklara da karşı koruyucu en sağlıklı yemek menemendir. Kahvaltını menemen ile renklendiriniz. Haftada 2 gün kahvaltı veya akşam öğününde menemen tüketerek hem metabolizmanı besle hem de kansere karşı kendini koruyabilirsin.

• NAR: Nar, antioksidan etkisiyle vücudunda adeta bir sağlıklı detoks rüzgarı estiriyor. Narın çekirdeğinde bulunan polifenoller, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Ayrıca yoğun yaşamımızda vücudumuzda biriken toksinlerden arınma konusunda da narın önemi çok büyük olduğunu unutmamalıyız!

• ÇİLEK: B, C ve K vitamini açısından zengin olan çilek düşük kalorisiyle hem yüzünü hem de kalbini gülümseten bir meyvedir. Mevsiminde tükettiğiniz 12-15 adet çilek sadece 55-60 kalori içeren en fit meyvelerdendir..

• KIRMIZI KAPYA BİBER: En sağlıklı kırmızı; kapya biber kalbinizi ve yüzünüzü gülümsetirken kansere karşı da korur. İçerisinde bulunan likopen kansere karşı oldukça etkilidir. Kırmızı kaypa biberde C vitamini ve potasyum da bol miktarda bulunur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORUYAN BEYAZ SEBZELER:

• SOĞAN: Soğanda bol miktarda A, B ve C vitaminleri, fosfor, iyot, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler bulunur. Ayrıca soğanda bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallerin atılımını arttırır, tümör hücre çoğalmasını engeller, kolesterol düzeyini azaltır. Ağız kokusundan şikayet ediyorsan, pişmiş soğan ağız kokusuna neden olmayacağı için, soğanı yemeklerinde bol bol yer ver; kanserle hiç tanışma…

• SARIMSAK: Kalp sağlığını koruyan diğer soğangillerden bir tanesi de sarımsak! Damar kaliteni arttırmak için beslenme örüntünde sarımsak mutlaka bulunsun!

• MUZ: Muz kardiyovasküler rahatsızlıklar, artirit ve sinir sistemi sorunlarında olumlu etkilere sahiptir. Sporcular için vazgeçilmez bir meyve olan muz içerisindeki potasyum sayesinde sporda dayanıklılığını arttırır ve kaslarını besler! Özellikle kalın bağırsak ve rektumda oluşan kanserlere karşı korunmada muz oldukça etkili bir koruyucudur.

• KARNABAHAR: Karnabahar güçlü antioksidan içeriğe sahip sebzelerdendir. Mutfaklarda genel olarak karnabaharın beyaz iç kısmı kullanılarak yeşil yaprakları atılır oysaki yapraklarında da kansere karşı koruyucu antioksidan birçok bileşen içeren karnabaharı bütün olarak çok haşlamadan, buharda pişirerek tüketmelisin.

KARACİĞER DETOKSİFİKASYONUNA YARDIMCI OLAN YEŞİL RENKLİ SEBZELERİMİZ:

• ENGİNAR: Karaciğer dostu denilince ilk akla gelen yeşil enginardır. Besin içeriği bakımından çok zengin bir sebzedir. İçeriğindeki vitamin ve minerallere ek olarak enginarda bulunan ‘ciarin’ adlı madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı, bedeni ve ruhsal bitkinliği giderici bir maddedir.

• BROKOLİ: Brokoli; A vitamini, C vitamini, folik asit ve kalsiyumdan zengindir. Bunun yanı sıra brokoli glukosinolatlar denilen kansere karşı koruyucu fitokimyasalları içermektedir. Brokoli vücutta meydana gelen zararlı maddelerin etkisiz hale dönüştürülerek böbreklerden atılmasını sağlayan vücudun savunmacı, temizlikçi elemanlarını desteklerler. Saymakla bitmeyen bu faydalarından ötürü brokoliyi kış sofralarının baş tacı yapmalısın…

• ISPANAK: Hastalıklara karşı koruyucu ve mevsimi olan ıspanak; A ve C vitaminlerinin yanı sıra folik asit, lif, magnezyum gibi minerallerden zengindir. Bu besin değerleri sayesinde ıspanak kanserden, kalp ve damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

UZUN VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM MI İSTİYORSUNUZ? O ZAMAN MOR RENKLİ SEBZE VE MEYVELERİ DAHA DİKKATLİ ARAŞTIRINIZ:

• PATLICAN: Patlıcan içerdiği antosiyaninler özellikle de ‘nausin’ nedeniyle çok güçlü bir antioksidandır. Bunun yanında kalori değeri oldukça düşük olan patlıcanda bol miktarda A, C ve B vitaminleri kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur. Patlıcanı sağlıklı pişirme yöntemleriyle, kızartmadan mevsiminde bol bol tüketelim.

• KARA ÜZÜM: Kara üzümün kabuğunda bulunan resveratrol vücutta kanser oluşumunu engeller. Bunun yanında resveratrol anti-aging rolüyle uzun yaşamın sırları arasındadır.

• MÜRDÜM ERİĞİ: Lif bakımından zengin en mor meyve mürdüm eriği; kan şekerini yavaş yükseltir ve tokluk hissi verir. Mürdüm eriği antioksidan özelliklere sahiptir. Bu sayede, vücudumuzdaki serbest radikallere karşı savaşır. Ara öğünlerinde tüketeceğin 3 orta boy mürdüm erik bağışıklık sistemini güçlendirirken, tok kalmanı da sağlar

GÜZELLİĞİNE DAHA DA GÜZELLİK KATACAK OLAN SARI RENKLİ MEYVELER:

• LİMON: Sofralarımızın, sağlığımızın ve güzelliğimizin yıldızı limon ile yüksek C vitamini içeriğiyle çok iyi antioksidan etki gösterir. Özellikle stresli bir yaşamın varsa ya da alkol, sigara alışkanlığın varsa limonu hayatından eksik etmemelisin…

• ANANAS: Tropikal güzellik ananas içeriğindeki bromalein; daha parlak cilt ve saçlara sahip olmamıza yardımcı bir bileşendir. Ayrıca diüretik etkisiyle vücudumuzda fazla miktarda biriken suyun yani ödemin de atılmasını sağlamaktadır. İçeriğindeki C vitamini ile güneşten zarar gören derinin yenilenmesi için gerekli kollajen oluşumuna fayda sağlayan ananas, bulundurduğu mineraller ile yıpranan saç ve tırnakların da sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

• GREYFURT: Bir Greyfurtta yaklaşık 80 mg C vitamini vardır. İçerdiği C vitamini sayesinde kanseri önlemekten, kolesterolü düşürmeye; cilt problemlerine iyi gelmekten, akne üzerindeki olumlu etkilerine, diş eti kanamalarından, metabolizmayı hızlandırmaya kadar pek çok özelliği olan greyfurt meyvesinin faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz. Dikkat edilmesi gereken nokta; greyfurt ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Greyfurt suyunun bazı ilaçlarla etkileşime girerek ve de bu ilaçların etkilerini artırarak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği bilinmektedir. İlaç kullanımından 45-60 dakika sonra tüketilmesinde bir sorun olmamaktadır.

Dyt. Tünay Tuğcan

 Beslenme ve Diyet Uzmanı

Facebook
Twitter
LinkedIn