KIŞ AYLARINDA KİLO VERMENİN PÜF NOKTALARI

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Yaza formda girmeyi kim istemez? Kış aylarında günlerin kısa olması ve havanın erken kararması, gün içerisinde daha az yemek yenilmesini sağlıyor. Böylece kışın kilo vermek diğer mevsimlere göre daha kolay oluyor. Kışın kilo vermeyi sağlayan ayrıcalıklara rağmen yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle verilen kilolar fazlasıyla geri alınmasına da sebep olabiliyor. Bazı püf noktalarına dikkat edilip kurallar uygulandığında ise sağlıklı kiloya ulaşmak mümkün olabiliyor.

1) Soğuk Havayı Avantaja Çeviriniz…

            Yağ hücreleri kahverengi ve beyaz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Beyaz yağ hücrelerinin vücutta birikerek şişmanlığa sebep olurken, kahverengi yağ hücrelerinin vücut ısısını korumak amacıyla beyaz yağları yakarak ısıyı dengede tutmaya çalışmakta ve aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır. “Yapılan araştırmalar, üşümenin yağ yakımını %3-30 oranında arttırdığını gösteriyor. Yani, kişi üşüdüğünde vücut ısısını tekrar geri kazanmak için kahverengi yağ hücrelerini aktive ediyor. Dolayısıyla beyaz yağ hücreleri yakılarak, vücuttan enerji olarak açığa çıkıyor ve kilo problemi olan kişilerde sağlıklı bir zayıflama programıyla kış aylarında daha kolay kilo verebilmektedir.

2) Kış Sebzeleri Kilo Vermeye Yardımcı Olmaktadır…

            Karalahana, beyaz lahana, pazı, brokoli, kereviz, ıspanak ve pırasa gibi kök bitkileri, kilo kaybında önemli bir role sahiptir. Çünkü kök bitkileri diğer besinlere oranla ortalama iki kat daha fazla lif içerir. Kök bitkilerin besleyici ve bol miktarda çözünebilir lif içerdiklerinden abur cubur isteğini kestiğini aynı zamanda sindirim sistemini çalıştırıp temizlemektedir. Kandaki kan şekeri seviyesini dengeleyerek tok tutar. Uygun şekilde tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olacaklardır.

3) Kendinizi Aç Bırakarak Kilo Kaybı Değil, Sadece Cezalandırmış Olursunuz…

            Açlıkla verilen kilolar, vücuttan su ve kas kayıplarına yol açmaktadır. Aynı zamanda uzun süreli açlıktan sonra alınan besinler, metabolizmanın yaşamını sürdürmesi için daha yavaş çalışılarak harcanır. Bu şekilde vücut kendini koruma altına alır ve her alınana kaloriyi vücuda yağ olarak depolar. Yani vücut, bu tür bir beslenme alışkanlığına vücut uzun süre dayanmaz ve eski yeme alışkanlıklarına dönüldüğünde, verilen kilolar hızla geri alınır. Aç kalarak günlük yaşama devam etmeye çalışmak; yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı ve nefeste aseton kokusu gibi sorunlara yol açmaktadır.

4) Besin Çeşitliliği Çok Önemlidir…

            Hiçbir besin yeterli ve dengeli beslenme için gerekli değişik türdeki besin ögelerinin hepsini içermez. Bazı besinler bazı besin ögelerinden zengin iken, bazıları çok az miktarda besin ögesi içermektedir. Birkaç tür besinle yetinmek bazı besin ögelerinin yetersiz alımına neden olabilir. Yemek alışkanlıklarınızda ne kadar çok değişik besin bulundurabilirseniz o kadar yeterli ve dengeli beslenmiş olursunuz. 

            Yeterli ve dengeli beslenme tanımlaması, ülkemizde kabul edilen ‘Dört yapraklı yonca’ tablosudur. Dört yapraklı yoncanın her bir yaprağı bir besin grubunu ifade eder. Bunlardan ilki süt ve süt ürünleri yaprağıdır. Gün içerisinde mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. İkincisi protein anlamında bize yol gösteren yapraktır. Burada et ve et ürünleri yer almakla birlikte yumurta ve peynir de protein içeriğinden dolayı bu grupta yer alır. Üçüncü yaprak ise sebze ve meyveleri temsil etmektedir. Özellikle vitamin ve mineral anlamında tüketilmesi gerektiğinden bu besinler dört gruptan birinde yer alır. Dördüncü yaprakta tahıllar ve kuru baklagiller vardır. Özellikle posa açısından zenginlik sağladığı ve B grubu vitaminlerinden zengin oluşu ile özellikle tam tahıllar vazgeçilmezler arasındadır.

5) Ekmeği Hayatınızdan Çıkarmayınız…

            Kilo vermek isteyip zayıflama programına giren kişilerin ilk isteği ve tercihi ekmeği tamamen hayatından çıkartmak istemeleridir. Aslında beyaz ekmek ve beyaz undan yapılan karbonhidrat kaynaklarını azaltmanız veya tamamen kesmeniz gerekmektedir. Tam tahıl ekmekleri ise içermiş olduğu B grubu vitaminleri ve kompleks karbonhidrat nedeniyle kişiye hem tokluk hissi veren hem de kan şekerini düzenlemektedir. Kompleks karbonhidrat olarak bahsedilen; kepekli, çavdar ve tam buğday ekmeğidir. Sağlıklı bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı bütün besinlerin %55-60’ıdır. Bu orana ekmek yemeden ulaşmak mümkün değildir. Ekmek hiç tüketilmediğinde abur cubur ve yüksek kalorili yiyeceklere yönelme ile birlikte kilo alımı artacaktır.

6) Akşam Saat Altı’dan Sonra Yemeği Kesmek Zorunda Hissetmeyiniz…

            Her bireyin yaşam tarzı farklıdır. Sabah uyanma, iş saatleri ve akşam uyuma düzeni değişkendir. Kilo vermek için önemli olan ne zaman yemek yenildiği değil ne kadar miktarda besin tüketildiği ve ne kadar fiziksel aktivite ile bunun yakılabildiğidir. Burada dikkat edilmesi gereken, yatış saatinden 3 saat önce akşam yemeği ve 2 saat öncesi ara öğün saatinin bitirilmesi gerektiğidir. Diyetler bireye özgüdür ve onun günlük yaşantısına uyum sağlamalıdır.

7) Asitli Yiyecekleri Yağ Yakar Düşüncesi İle Aç Karnına Tüketmeyiniz…

            Toplumda, limon ve greyfurt gibi besinlerin aç karnına yenildiğinde zayıflatıcı ve yağ yakıcı özelliği olduğu düşünülse de literatürde ve bilim dünyasında hiçbir besinin yağ yakma özelliğine ilişkin kanıt yoktur. Limon ve greyfurt, C vitamini içerikleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerdir. Aynı zamanda kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürmeye de yardımcı olabilir. Ancak asitli yapıları mide asidini artırarak açlık hissi uyandırmakta ve aç karnına tüketildiğinde mide sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sabah aç karnına değil ara öğünlerde tüketimleri uygundur. Yağ yakan besinlerden biri olduğu düşünülen maydanoz da bu özelliğe sahip değildir. Maydanoz, C vitamini yönünden zengin ve idrar söktürücü bir besindir. İdrar kaybı nedeniyle kişi kendini hafiflemiş hisseder. Kilo kaybına ve yağ dokusu azalmasına bir etkisi yoktur, ödem kaybına neden olmaktadır.

Facebook
Twitter
LinkedIn