HEMOROİD (BASUR) HASTALIĞINDA BESLENME ÖNERİLERİ

Dyt. Tünay Tuğcan
Dyt. Tünay Tuğcan

Hemoroid nedir?

Hemoroid (basur) beslenme programıyla kontrol edilebilen bir hastalıktır. Ancak genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Basur hastalığı makat bölgesinde gerçekleşmektedir. Makat bölgesinde bulunan toplardamarlar varis gibi genişlemektedir.

            Bu hastalıkta, genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir, aslında burada kişinin vücudunda yatkınlık mı olduğu yoksa o ailenin kötü beslenme alışkanlıklarından mı kaynaklandığı açık değildir. Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak kabızlık olması hemoroid de en önemli etkidir. Benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilmektedir. Ayrıca acı ve baharatlı yiyeceklerin tüketimi de bazı toplumlarda daha yaygındır ve acının direk etkisi olmasa da makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini de artırmaktadır.

            Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek ve hastalıktan korunmak, hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak, hem de hastalığın alevlenme dönemlerinde rahat etmeleri açısından uygun beslenmeleri çok önemlidir.  

            Hemoroid hastalarının yoğun şekilde dışkı yumuşatıcı (laksatif) ilaçlar kullandıkları gözlemlenmektedir. Dışkılama eyleminin rahat olabilmesi için, dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanmak yerine; günde 2 Lt civarında su tüketmek, bol lifli ve doğal bir beslenme şekli tercih edilmelidir. 20-50 yaş grubundaki kişilerin diyetlerindeki günlük lif miktarı, erkeklerde ortalama 40 gram ve kadınlarda 25 gram olmalıdır. 

Hemoroid (Basur) İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Aşağıdaki durumlarda profesyonel tedavi yöntemleri için doktora gitmeniz gerekebilir.

 • Evde uygulanan tedaviye rağmen 1 haftadan uzun süren ağrılarda
 • Ağrı ve şişlik şiddetleniyorsa
 • Rektal kanamalarda görülen kan rengi değiştiyse (koyu kırmızı veya parlak kırmızı gibi)
 • Dışkı renginde değişiklik varsa (koyu kahverengi, bordo veya siyahsa)

Yaygın olarak görülen basur belirtileri bazı ciddi hastalıkların (kolon kanseri ve rektal kanser gibi) belirtileri ile benzerdir. Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz önerilmektedir.

 • Tuvalete çıkmayla ilgili olmayan rektal kanama yaşıyorsanız
 • Dışkı normalden daha ince (örneğin bir kalemden daha geniş olmayan şekilde) geliyorsa
 • Midenizde şişlikle birlikte ishalseniz ancak yine de tuvalete çıkmakta zorluk çekiyorsanız
 • Dışkı siyah renkteyse
 • Anüs bölgesinde hassas olmayan şişlik veya şişlikler varsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmelisiniz.

Hemoroid için özellikle A, C, ve E vitaminlerini almalıyız…

            Hemoroid için, A, C, E vitaminlerinin, çinkonun ve bioflavonoidlerin düzenli şekilde alınması yararlı olur.  Bu vitamin ve mineraller aşağıdaki besinlerde bulunurlar.

A vitamini içeren besinler: Kayısı, havuç, bezelye, brokoli, ıspanak, bal kabağı, yumurta

C vitamini içeren besinler: Kuşburnu, brokoli, kivi, brüksel lahanası, çilek, ahududu, mandalina, ıspanak, limon, greyfurt ve portakal hem lif ve hem de C vitamini içerirler, ancak özellikle makatta yanma sorunu olan hastaların yakınmalarının artmasına neden olabilirler. Bu nedenle makatta yanma sorunu olursa asitli yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

E vitamini içeren besinler: Ayçiçek yağı, fındık, ceviz, badem, ıspanak, pancar, zeytin, karahindiba, balkabağı, balık, brokoli, kuşkonmaz ve mango

Hemoroid’de Beslenme Tedavisi:

 1. Bol miktarda sıvı alınmalı. Günde ortalama minimum 2,5 – 3 litre su tüketilmelidir.
 • Sindirim sistemini düzene sokması açısından beyaz ekmek yerine buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya kepekli ekmek gibi posa oluşturan ve sindirimi kolaylaştırıp düzene sokan tam tahıllı besinlerin tüketilmesi önemlidir.
 • Sindirimin rahat olması için mümkün oldukça lifli besinler tüketilmelidir. Bunlar hemoroidin tetiklenmesini engeller.
 • Haftada 2-3 kez kurubaklagil (kuru fasulye, mercimek, nohut ) tüketilmesine dikkat edilmelidir. Hem iyi bir bitkisel protein kaynağıdırlar hem de bol miktarda posa (lif) içerirler.
 • Günlük beslenmenizde yeterli miktarda sebze içermelidir. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan posanın, aynı zamanda kansere karşı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Özellikle posa içeriği çok yüksek olan; lahana, brokoli, ıspanak, pırasa, enginar, kereviz, bezelye, bamya, taze fasulye, kabak gibi sebzelere diyetinizde daha geniş yer verilmelidir. Gaz sorunu yaşıyorsanız lahana, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi gaz sıkıntısına yol açabilecek besinler tercih edilmemelidir.
 • Pilav, makarna, patates gibi yemekler hazırlanırken içine buğday unu ve bol miktarda sebze katılması tavsiye edilmektedir.
 • Günde en az 3 porsiyon meyve tüketilmelidir. Yiyebildiğiniz kadar sebze ve meyve tüketiniz. Zengin posa içeriğine sahip kuru erik, incir, kayısı, armut, elma, üzüm gibi meyveleri tercih edilmelidir. Bu meyveler taze, kuru veya komposto olarak tüketilmelidir. Meyve sularının posa miktarı çok az olduğu için sebzeler ve meyvelerin direk tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Kabuğu ile yenebilen sebze ve meyveleri de soymadan kabuğu ile tüketiniz.
 • Acılı ve ekşili besinler, turşu ve baharatlar, alkol (özellikle bira, şarap gibi fermente ürünler), fast – food tarzındaki yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Sağlıklı ve mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

Dyt. Tünay Tuğcan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

dyttunaytugcan@gmail.com

Facebook
Twitter
LinkedIn